Відновлення е-декларування: як вилучити декларацію з відкритого доступу?
Національне агентство з питань запобігання корупції розробило Порядок вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який набрав чинності 17 жовтня 2023 року. Це означає, що після відкриття Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр) 10 грудня цього року суспільство не побачить декларації деяких категорій декларантів.
Чиї декларації підлягають вилученню з Реєстру?
- військовослужбовців (крім, зазначених у п.п. 1-4 ч. 7 ст. 45 Закону);
- поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» (крім, зазначених у п.п. 1-5 ч. 7 ст. 45 Закону);
- осіб, які належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов’язане з державною таємницею у зв’язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, а також осіб, які претендують на зайняття таких посад, та осіб, які припинили діяльність;
- суб’єктів декларування, які для виконання службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії;
- суб’єктів декларування, які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
- суб’єктів декларування, які беруть участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу в інших країнах;
- полонених, інтернованих;
- суб’єктів декларування, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаного з виконанням службових повноважень чи військової служби перебувають на лікуванні та/або реабілітації;
- суб’єктів декларування, які є членами сім’ї зазначених вище осіб.
Буде вилучено з відкритого доступу всі наявні у Реєстрі документи, подані вищезазначеними особами, а саме: декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, подані за всі періоди.
Ініціатором вилучення декларації можуть бути керівники державних органів (заступники керівників), у тому числі ті, що ведуть облік суб’єктів декларування, зазначених у ч.ч. 7-14 ст. 45 Закону:
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють (проходять службу) в цих органах;
- стосовно суб’єктів декларування, які працюють на підприємствах, що належать до сфери їх управління (юридичні особи публічного права);
- стосовно суб’єктів декларування, які відряджені до цих органів;
- стосовно суб’єктів декларування, які звільнені (завершили службу), і цей орган є останнім місцем роботи (несення служби), пов’язаним із обов’язком подати декларацію тощо.
Такі умови можуть стосуватися як декларанта так і членів його сімʼї.
Важливо відрізняти поняття «члени сім’ї» і «близькі особи» для цілей декларування. Термін «близькі особи» значно ширший за «членів сім’ї».
Декларації вилучаються з відкритого доступу, якщо саме член сім’ї суб’єкта декларування є особою, на яку зараз поширюються підстави для вилучення декларацій. При цьому немає значення, чи є особи членами сім’ї зараз, чи відомості про них як членів сім’ї зазначалися у розділі 2.2 будь-якої декларації за попередні періоди.
Звертаємо увагу на те, що не підлягають вилученню декларації тих суб’єктів декларування, в яких підстави, визначені для вилучення декларації, стосуються близьких осіб, які жодного разу не вказувались членами сім’ї суб’єкта декларування в розділі 2.2. будь-якої декларації, при цьому могли зазначатись власниками/співвласниками майна, джерелом доходу, особою, яка позичила кошти тощо.
Наприклад, якщо батько суб’єкта декларування зараз проживає на тимчасово окупованій території, то декларація вилучається лише в тому разі, якщо батько вказувався членом сім’ї декларанта в будь-якій з попередніх декларацій або відомості про нього як члена сім’ї мають бути зазначені у деклараціях за 2021-2023 роки.
Якщо ж батько суб’єкта декларування зазначався у декларації не членом сім’ї, а власником/співвласником майна, яким користувався суб’єкта декларування, джерелом доходу тощо, то така декларація не підлягає вилученню з відкритого доступу. Так само не підлягає вилученню декларація, якщо відомості про батька взагалі не вказувались у жодній з декларацій. Звертаємо увагу, що виключно наявність майна суб’єкта декларування чи члена його сім’ї на тимчасово окупованій території чи в зоні проведення активних бойових дій не є підставою для вилучення декларації з відкритого доступу.
У які строки подання має бути направлене?
НАЗК рекомендує направити подання протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом, проте загалом це можна зробити протягом дії воєнного стану.
Декларації осіб, стосовно яких не буде направлено таке подання, будуть відкриті 10 грудня цього року, але можуть бути вилученні з відкритого доступу пізніше за поданням керівника.
Увага! Індивідуальні звернення субʼєктів декларування з проханням вилучити їх декларацію з відкритого доступу НАЗК не будуть задоволені!
Звільнені суб’єкти декларування, а також суб’єкти декларування, які припинили виконання повноважень чи несення служби, з питання ініціювання питання про вилучення їх декларацій з відкритого доступу мають письмово звернутись до керівників органів, у яких в них востаннє виник обов’язок декларуватись.
Нагадуємо, що роз’яснення стосовно декларування розміщені у Базі знань НАЗК. Отримати додаткову консультацію можна, звернувшись до уповноваженого з антикорупційної діяльності Служби відновлення, а також направивши офіційного листа на електронну пошту info@nazk.gov.ua або за телефоном контакт-центру (044) 200-06-94. Відповіді на найпоширеніші технічні питання роботи з Реєстром декларацій розміщені за посиланням.